Energy Globe Ödülü Türkiye 2020

Kazanan:
YEŞİM BEK - Göknur Gıda

Proje:
Meyve atıklarından biyogaz ve elektrik üretimi

Göknur Gıda 1993 yılından beri gıda endüstrisinde faaliyet göstermektedir. Toplam 8.000 ton meyve işleme kapasitesiyle şirket temiz meyve ürünleri üretiyor. Üretim kapasitesindeki meyve atıkları biyogaz ve elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Böylece günde 183 ton meyve attığı kullanarak ortalama 2300 kW elektrik ve ısı enerjisi üretiliyor. Gübre meyve posasindan elde edilen bir başka yan ürün.

Başlangıç durumu

Türkiye'de atıkların çoğu, enerji üretiminde de kullanılabilecek biyolojik çürümüş atıklar da dahil olmak üzere çöplüklere düşüyor. Bu nedenle çöplük her zaman en uygun atık yönetimi aracı değildir, çünkü alan genellikle çok azdır ve sera gazı emisyonları ve çimlendirme sorunları vardır. Diğer zorluklar, sızıntı suyunun toprak ve yeraltı suyu ile karışımı, koku sorunları ve belediyelerin sızıntı suyunu uygun şekilde arıtamamasıdır.

Çözüm

2007 yılında, madenden son ürüne kadar takip edilen sürdürülebilir ve rekabetçi bir hammadde tedarik zinciri tanıtıldı. 50.000 ton meyveden gelen atık, bakteriler ve diğer mikroorganizmalar kullanılarak ayrıştırıldığı bio çürütücü’ye gönderilir. Tesis, maksimum enerji üretimini sağlamak için tamamen otomatiktir ve bir uzaktan erişim sistemi ile izlenir. 30 metre çapında ve 9 metre yüksekliğindeki iki fermentör, büyük miktarlarda atığın aynı anda sindirilmesine izin verir. Bu girişim, şirketin üretim maliyetlerini ve CO2 emisyonlarını azaltırken enerji ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı oluyor.

Yenilikler

Gıda zinciri üretim süreci boyunca, ortaya çıkan atığın neredeyse tamamı nihai ürüne kadar bir şekilde yeniden değerlendirilir. Kaynakların uygun şekilde kullanılması ve atık miktarının azaltılması, atık ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yol açıyor. Bu benzersiz atık yönetimi stratejisi, şirketin tüketicilere ucuz ürün ve hizmetler sunmasını, iş yaratmasını ve biyogaz ve elektriği meyve posasından kullanmasını sağladı. Sonuç olarak, depolama alanlarına gönderilen atıklar azaldı ve yenilenebilir enerji üretimi şirketin karbon izini azaltmaya yardımcı oldu.

x

NATIONAL WINNERS

Get inspired by national winners 2021 and have a look at exciting and unique environmental solutions from all around the world!

OUR PARTNERS

Thank you to our partners!